Seminar o EU integracijama 25. 05 - 27. 05. 2018.

DSCI8758

Udruženje žena Peščanik uspešno je realizovalo trodnevni seminar o EU integracijama.

Učesnice seminara bile su članice nevladinih organizacija iz Mreže žena Rasinskog okruga kao i članice Asocijacije žena Mitrovica za ljudska prava iz Kosovske Mitrovice.

Moderator je bio Bojan Elek – Beogradski centar za bezbednosnu politiku

Teme seminare bile su:

I Politike proširenja: instrumenti i procedure

1. Od Soluna do Sofije: kratak osvrt na istorijat politike proširenja na Zapadnom Balkanu
  2. Novi pristup proširenju od 2011. Godine zasnovan na „fundamentals first“ principu
  3. Ko, kako i o čemu odlučuje u procesu proširenja
  4. Kriterijumi za članstvo i o čemu se zapravo pregovara

II Srbija na putu ka EU: kuda smo pošli i dokle smo stigli

1. Kratak osvrt na istorijat i dosadašnje faze u toku pregovora Srbije o članstvu u EU i gde smo sada
  2. Domaći akteri i strukture za vođenje pregovora
  3. Važna dokumenta u procesu pregovora i šta ona znače
  4. Poglavlje 23 (pravosuđe i osnovna prava), Poglavlje 24 (pravda, sloboda i bezbednost) i Poglavlje 35 (ostala pitanja: Kosovo)

III Praćenje napretka i novi momenti u politici proširenja u 2018. Godini

1. Nova strategija proširenja i pojačanog angažmana EZ na Zapadnom Balkanu i šta znači za Srbiju i region
  2. Enlargement package: Izveštaji o napretku i Strategija proširenja
  3. Non-paperi za poglavlja 23 i 24
  4. Praktični saveti:
  • Kako razumeti EU jezik konstruktivne nejasnoće (constructive ambiguity)
  • Kako se uključiti u praćenje napretka kao organizacija civilnog društva

Na temu : Kako civilno društvo prati napredak u procesu pristupanja EU, govorile su Vanja Macanović ispred koalicije Preugovor, Milica Stojanović novinarka Centra za istraživačko novinarstvo Srbije i Tatjana Lazarević glavna urednica portala KoSSev iz Kosovske Mitrovice.

Na kraju seminara održana je Praktična radionica – od definisanja problema do dovljno dobre promene.