Saopštenje za javnost povodom podizanja zida oko jednog dela Romskog naselja „Marko Orlović““ u Kruševcu

000358 Zid

HITNO UKLONITI ZID!

Najoštrije osuđujemo podizanje zida oko jednog dela romskog naselja „Marko Orlović“ u Kruševcu.

Smatramo da je zid posredni izraz diskriminacije i getoiziranja pripadnika ove nacionalne zajednice, istovremeno i manifestacija netrpeljivosti prema Romima i Romkinjama, koji su i inače žrtve brojnih predrasuda i stereotipa.

Podsećamo javnost da je zid, dug 120 i visok 2 metra, koji je nedavno podignut da navodno zaštiti građane i građanke od buke i teških vozila, prvi i jedini zid takve vrste u Kruševcu, da je sagrađen tako da zaklanja samo romsko naselje i to na području gde je planirana gradnja fabrika i trgovinskih objekata stranih investitora.

Podržavamo svako unapredjenje položaja Roma i Romkinja i uredjenje naselja „Marklo Orlović“. Ali smo sigurne da zidovi tome ne doprinose. Ni fizički ni oni drugi, još opasniji – u glavama. Najmanje što gradska uprava može da učini u ovoj situaciji koja je izazvala negodovanje značajnog dela javnosti, ne samo u Kruševcu, je da zid što pre ukloni i snosi punu odgovornost za svoj postupak.

Mreža žena Rasinskog okruga za ženska prava

Udruženje žena Peščanik, Kruševac

Ž kao žena i kao Župa, Aleksandrovac

Fond za unapredjenje resursa gradjana/ki, Trstenik